top of page

עיצוב והקטנת שפתי הפות

ד"ר עמוס בר מנהל את יחידת הניתוחים הפלסטיים הגניקולוגיים במרכז הרפואי TLV בתל אביב

מייסדת ומנהלת ECAMS, הקולג׳ האירופאי המפורסם לרפואה אסטטית, הגברת Pyn Lim, עונה על שאלות גולשים באינסטגרם ומציינת את ד״ר עמוס בר כמומחה בעל נסיון רב ומומלץ בקולג׳ לניתוחים אסטטים גניקולוגיים בישראל

כל מה שאת צריכה לדעת לפני ניתוח קיצור שפתיים:

הקטנת השפתיים הפנימיות הוא הליך שמבוצע על ידי נשים שלא אוהבות את גודל השפתיים הקטנות שלהם. שפתיים גדולות יכולות לגרום למבוכה עם בן הזוג או לחוסר נוחות בעת לבישת בגד ים או מכנסיים צמודים, או במהלך קיום יחסי מין.
חלק מהנשים נולדות עם שפות מוגדלות בעוד שאצל אחרות זה בא לידי ביטוי עם הגיל או לאחר הולדת ילדים. לפעמים, האישה מודעת לשפתיים מוגדלות מילדות ולרוב ההגדלה היא דו צדדית אם כי לעיתים יש הבדלי גודל ניכרים בין שפה אחת לשניה. קבוצה נוספת הן ספורטאיות שהמתלוננות על 'שפשוף' באזור למשל בזמן רכיבה על אופניים או ריצה. אצל נשים רבות הבעיה גורמת לדמוי עצמי נמוך ותיסכול שיכול להביא בהמשך לירידה בחשק מיני , המנעות ממין אוראלי או קיום יחסים בחושך בלבד. הקטנת השפתיים הפנימיות של הנרתיק (labioplasty) הוא הליך שיכול להתבצע כדי להקטין את גודל השפתיים הקטנות.

האם קיימות שיטות שונות לבצע את הניתוח?
בהחלט!!! קיימות מספר טכניקות לביצוע הניתוח. אנו ממליצים לך לצפות כאן בהרצאה שנתן ד"ר עמוס בר לרופאים בכנס רפואי שמסבירה את השיטות השונות (אין קול במצגת אלו רק השקופיות אך הן מסבירות היטב את השיטות השונות).
באופן מסורתי, גינקולוגים ומנתחים פלסטיים מבצעים את ניתוח השפתיים הפנימיות על ידי חיתוך פשוט של החלק הבולט של השפתיים הקטנות הבולטות ותפירת קצה הגדם. טכניקת הקטנה ישנה נושנה זו אמנם נוחה מאד למנתח, קלה לביצוע, אינה דורשת מיומנויות מיוחדות ומבוצעת תוך 15-30 דקות אך אינה אידיאלית מאחר והיא מבטלת את המשכיות הקו הטבעי של קצות השפתיים הקטנות ויוצרת הבדלי גוון. קשה לשמור על סימטריה בין צד שמאל לצד ימין ובמקום הניתוח (בחלק החיצוני של השפתיים) מתקבלת צלקת לא סדירה עם צבע בהיר יותר שמחליף את הפיגמנט הטבעי של השפתיים ונוצר הבדל משמעותי בין האזור המנותח לאזורים הסמוכים לו במיוחד הדבר בולט באזור בו מתחברות השפתיים לאזור המכסה את הדגדגן. לעיתים נשים ממשיכות להתלונן על אי נוחות לזמן רב מאחר והצלקת ממשיכה להתחכך בבגדים. ד"ר עמוס בר משתמש בשיטה ניתוחית זו לעיתים רחוקות בלבד.

זו השיטה הפשוטה לביצוע הניתוח
כפי שמתבצע על ידי רוב המנתחים (חיתוך פשוט של החלק הבולט)

לאחרונה, פותחה טכניקה חדשה של הקטנת השפתיים הקטנות אותה מיישם ד"ר עמוס בר במרבית ניתוחיו. טכניקה ניתוחית זו קשה יותר לביצוע, דורשת יותר מיומנות ונסיון ומאריכה את הניתוח. היתרון בשיטת ניתוחית זו שהיא שומרת על קו המשכי, צבע, ואנטומיה של קצה השפתיים הפנימיות. השפתיים נחתכות בחלק הפנימי שלהן ונתפרות כך שקו התפר הגלוי מינימלי ולא מתקבלת צלקת ארוכה ומכוערת. התוצאה הן שפתיים קטנות נורמליות למראה ולאחר ההחלמה לרוב קשה לראות שהאשה עברה ניתוח גם בהסתכלות מקרוב. באותו ניתוח ניתן גם להסיר את העור העודף משני צידי הדגדגן ללא צלקות נראות לעין.

אלה הטכניקות של החתכים הנסתרים בהם משתמש ד"ר עמוס בר ברוב ניתוחיו בהן הקו החיצוני של השפתיים (זה הנראה לעין) נשאר כפי שהיה ונותן לשפה מראה טבעי לחלוטין ללא צלקות חיצוניות

על מנת להבין את הטכניקה והתוצאות של הניתוחים בצורה בה היא מבוצעת על ידי ד"ר עמוס בר אני ממליץ לך להכנס גם לגלריית תמונות של לפני ואחרי הקטנת שפתיים (בשיטה בה היא מבוצעת גם על ידי ד"ר עמוס בר) באתר של ד"ר גרי אלטר, רופא אמריקאי שהמציא את השיטה המודרנית לקיצור השפתיים ובאתר שלו, בקישור הבא תוכלי לראות תמונות ותוצאות של ניתוחים (תמונות דומות מניתוחים אותם ביצע ד"ר עמוס בר לא ניתן להעלות מאחר ואי אפשר לעשות זאת ללא קבלת אישור בכתב מנשים שלא כ"כ ששות לאשר זאת)

מי מועמדת לניתוח קיצור שפתיים?(עיצוב והקטנת שפתי הפות (Labiaplasy)
לנשים המבקשות הקטנה ועיצוב שפתיים יש לעיתים אסימטריה בין צד ימין לשמאל אם כי לרוב מדובר בגודל כשלאשה מפריע לראות את השפתיים הקטנות תלויות מעבר לשפתיים הגדולות (שפתיים חיצוניות). אחרות חשות בנפיחות מגושמת במכנסיים או בבגד הים במיוחד כשמדובר בלבוש הדוק או חושפני. קבוצה נוספת הן ספורטאיות שהמתלוננות על 'שפשוף' באזור למשל בזמן רכיבה על אופניים או ריצה. אצל נשים רבות הבעיה גורמת לדמוי עצמי נמוך ותיסכול שיכול להביא בהמשך לירידה בחשק מיני , המנעות ממין אוראלי או קיום יחסים בחושך בלבד. לנשים אלה ללא ספק הניתוח מומלץ.

האם יש מקרים בהם תמליץ לא לעבור את הניתוח?
במקרים רבים, כשהתרשמתי שהסיבה לניתוח לא הגיונית, שכנעתי נשים שהגיעו אלי ליעוץ לא לבצע את הניתוח. אין ספק שנשים עם שפתיים גדולות או לא שוות שמפריעות להן פיזית או נפשית הן מועמדות מצויינות לניתוח. מצד שני נשים רבות נוטות להסתכל בתמונות של נשים אחרות ולמרות שיש שוני רב בין מה שנחשב לנורמאלי הן חשות שמשהו "לא בסדר" אצלן. אצל אחרות רופא חסר רגש פלט הערה על שפתי הפות (כשבכלל לא נשאל על כך!!) והן חשות שאולי משהו לא בסדר אצלן. אחוז מאד גבוה של נשים ללא בעיה של גודל, או הפרעה בחיי היומיום או בעיית תדמית עקב מבנה השפתיים הפנימיות מקבלות אצלי הסבר בו אני מראה להן בתמונות את השוני הרב שקיים בין מראה אבר מין נשי אחד למישנהו (כשכולם נורמאליים) ומנסה לגרום להן להבין שאני ממליץ לחשוב היטב לפני שהן הולכות לניתוח מאחר ולדעתי אין בו צורך. אלה שבכ"ז משהו מפריע להן עוברות את הניתוח לפחות אחרי שחשבו על כך מספיק זמן.

באיזה גיל ניתן לבצע את הניתוח?
טווח הגילאים של מבקשות ההליך הוא רחב ביותר. למעט מקרים של נערות שהגיעו עם אמא שלהן ועשו את הניתוח כבר בגיל 16 בעיקר עקב אסימטריה בין הצדדים או הגדלה ממש קיצונית לרוב הניתוח מבוצע מגיל 18 גם בנשים שהן עדיין בתולות. רבות מבצעות את הניתוח אחרי לידה כשהן חשות בשינוי והתארכות של השפתיים וכלה בנשים בשנות החמישים. אצל המבוגרות יותר לעיתים קיימת גם בעיות רפיון של השפתיים הגדולות ותעלת הנרתיק הניתוח מבוצע בשילוב עם הצרת הנרתיק ו/או מלוי של השפתיים הגדולות הרפוייות או מתיחתן.

האם הניתוח מתאים לנשים שלא ילדו ?
בהחלט כן כולל נשים שעדיין לא קיימו עדיין יחסי מין.

באיזו הרדמה משתמשים וכמה זמן אורך הניתוח?
אורך הניתוח תלוי בשיטה. בשיטת בה פשוט השפתיים נחתכות, כפי שכבר ציינתי, כאשר הניתוח מתבצע בשיטה הישנה של חיתוך פשוט של החלק הבולט של השפתיים הקטנות הבולטות מדובר בניתוח קצר של 15-30 דקות בשיטה בה מבצע ד"ר עמוס בר את מרבית ניתוחיו, שיטה שדורשת מיומנות נסיון ודיוק מירבי הניתוח נמשך בערך שעה לרוב בהרדמה כללית. הרדמה מקומית בה מוזרק חומר הרדמה לאזור הניתוח אפשרית אך פחות מומלצת. החומר המוזרק גורם לנפיחות באזור שמשנה את צורתו ולמרות שהמנתח חושב שהוא עושה ניתוח מאד סימטרי ומדוייק עם ירידת הנפיחות לעיתים רואים תוצאות לא שוות בהשוואה בין צד שמאל לימין.
האם יש יתרון (כמו שקראת באתרים מסויימים) לשימוש בלייזר? חיתוך בלייזר נשמע מדוייק יותר, משוכלל יותר ובעייתי פחות. למעשה חיתוך בלייזר זהה לחיתוך בסכין כשקרן הלייזר בעצם חותכת ושורפת את הרקמה. במקרים אלה שולי החתך השרופים לא נראים טוב. כאשר מדובר בניתוח לקיצור שפתיים, למעט ה"גימיק" אין שום יתרון בניתוח בלייזר
האם יש מומחים לניתוח?
כמו בכל ניתוח פלסטי יש רופאים עם יותר ופחות נסיון. ניתוחים אלה מבוצעים לרוב על ידי גניקולוגים שהשתלמו בכך ולעיתים על ידי פלסטיקאים. שימי לב שרופאים רבים מציעים את את עצמם כשלחלקם אין כמעט נסיון בתחום או שעשו לאחרונה קורס של יומיים שלשה.
לד"ר עמוס בר נסיון של 18 שנה בתחום האסטטיקה הואגינלית בקיצור שפתי הנרתיק ועיצוב שפתי הפות. באתר תוכלי לראות ראיונות שבוצעו אתו ב YNET כבר ב 2004 כמו כן כתב ד"ר עמוס בר את הפרק שדן בניתוחים קוסמטיים ואגינליים - קיצור שפתיים והצרת נרתיק בספר שדן בניתוחים פלסטיים ופורסם כבר בשנת


מה הסיכונים בניתוח?
כמו בכל ניתוח קיימים סיכוני הרדמה שהןם נדירים ביותר מאחר ומדובר בכל מקרה בהרדמה שאינה "קשה" ולא כוללת משתקי שרירים ומכונות הנשמה – אלא הזרקה של חומר הרדמה דרך הוריד בלבד. כמו כן יש סיכון לדמם, זיהום, הצטלקות לא תקינה ואפילו פתיחה של אזור ניתוח שדורש תיקון בהמשך. סיבוכים אלה אינם שכיחים.

מה מחיר הניתוח?
המחיר תלוי בסוג הניתוח או בצורך לשלב בין ניתוחים. מומלץ לבוא לפגישת ייעוץ. ד"ר עמוס בר אינו גובה תשלום על פגישת היעוץ הראשונית אותה תקבלי בחינם

לכמה זמן הוא נישמר ניתוח לעיצוב שפתי הפות?
תלוי מאד מתי בוצע. אם נעשה אחרי לידות ישמר לרוב לכל החיים. נשים שעברו ניתוח זה בגיל מאד צעיר צריכות לדעת, שכמו אצל כל אשה, לידות והתקדמות הגיל יכולים לשנות את מראה השפתיים.

איך אני אמורה להתנהג אחרי הניתוח? מה עם ספורט? יחסי מין?
ההמלצה שלי היא להשאר 3-4 ימים בבית אחרי הניתוח לתת לתפרים העדינים להחלים. מומלץ ללבוש בגדים רפויים לרחוץ את אזור הניתוח פעמיים ביום במיים וסבון. אחרי שבוע יש לבוא לביקורת במרפאה. לרוב ניתן גם לחזור לעבודה תוך 4-7 ימים מהניתוח (אם אינה עבודה פיזית). התעמלות ניתן לבצע אחרי חודש מהניתוח בערך. מומלץ להמנע מיחסי מין כולל אוננות למשך כ 6 שבועות.

על כל שאלה נוספת אשמח לענות לך במסגרת פגישת יעוץ ללא עלות כספית מצידך.

bottom of page