top of page

סיום הריון לא תקין

הריון לא תקין ניתן לפנות בשתי שיטות:

פנוי תוכן הרחם בכדורים:

השיטה מקובלת עד הריון שגודלו לא עובר 9 שבועות הריון. הכוונה לא לגיל ההריון מהווסת האחרונה אלא גודלו הנוכחי של העובר.
במידה ובחרת בשיטה זו מקובל להחדיר 4 טבליות ציטוטק לנרתיק ולשחרר אותך לביתך. פעולה זו ניתנת לביצוע אצל הרופא שלך הפרטי או בקופת חולים. כדורים אלה אמורים לגרום להתכווצויות ולפליטת תוכן הרחם.

היתרון בכך שניתן לסיים את ההריון ללא פעולה כירורגית אך יש גם חסרונות:

1. על מנת שההריון יצא מתחילות התכווצויות שיכולות להיות מאד כואבות

2. לעיתים נדירות יכול להתחיל דמם כה כבד שתאלצי להגיע בדחיפות למיון ולעבור גרידת ניקוי

3. יתכן ולא יקרה כלום לאחר השמת הכדורים ואז יכול הרופא לשוב ולשים 4 טבליות נוספות אחרי יום יומיים. אם עדיין לא יתחיל דמם צריך יהיה לבצע שאיבה של ההריון בהרדמה.

4. סיכויי ההצלחה של הפעולה עומדים 75-80% הווה אומר שיש סיכוי שלא כל החומר ההריוני יצא דבר שיצריך בהמשך ביצוע גרידת ניקוי או סילוק השאריות בהיסטרוסקופיה (תחת הסתכלות לחלל הרחם במכשיר אופטי) חשוב לציין כי אין נוהל אחיד לטיפול בדימום ממושך והמצאות שאריות בחלל. יש רופאים שימליצו לבצע גרידה כשיראו שארית בחלל במיוחד אם זה מלווה בדמם, אחרים ימליצו על נטילה נוספת של ציטוטק.
לדעתי, ומנסיון שמצטבר בארצות בהן רוב ההפלות מבוצעות בדרך זו במידה וכמות החומר ברחם אינה ממש גדולה יש להתאזר בסבלנות, רוב הסיכויים שהשאריות יפלטו בווסת שתגיע בערך 6 שבועות לאחר הפעולה. רק אם אחרי הווסת נשארות שאריות יש צורך בהתערבות כירורגית.

5. הדימומים המתמשכים מביאים לכך שלעיתים קרובות הנשים נאלצות לחזור לביקורות חוזרות ונשנות אצל הרופא.

פנוי תוכן הרחם בשאיבה:

קיים בילבול במונחים המקובלים יותר לריקון ניתוחי של הרחם – גרידה או שאיבה. חשוב להדגיש שהיום כל הרופאים מבצעים קודם כל שאיבה וגרידה מתבצעת רק בסיום ההליך בצורה עדינה על מנת לודא שכל החומר יצא.

הצורה המקובלת לביצוע הפעולה היא תחת הרדמה כללית קלה. בשבועות מוקדמים מדובר בדרך כלל בפעולה פשוטה האורכת כרבע שעה.
על מנת לבצע את הפעולה הכירורגית של ריקון הרחם יש להרחיב את צוואר הרחם ממצבו הסגור למצב שבו ניתן יהיה להחדיר לתוכו את המכשירים המשמשים לריקון. הרחבה מוקדמת של צוואר הרחם יכולה להתבצע לפני הפעולה הכירורגית על ידי מתן כדורי ציטוטק (אותם הכדורים המשמשים בהפלה בכדורים), או תוך כדי הפעולה תחת הרדמה. בשבועות הריון מתקדמים משתמשים לעיתים באצות מיובשות שמוחדרות מספר שעות לפני ההפלה לצואר הרחם.

לאחר הרדמה כללית קלה שמתבצעת על ידי הזרקת חומר ההרדמה לוריד מתבצעת שאיבת תוכן ההיריון מבלי שאת חשה בדבר.הפעולה מתבצעת באמצעות צינור פלסטיק המוחדר לרחם בקוטר המותאם לגיל ההיריון ומתחבר למכשיר ואקום חשמלי.

הפעולה אינה ארוכה ומורכבותה תלויה בעיקר בגיל ההיריון. לעתים כאשר מדובר בשבועות הריון מתקדמית מעבר לשבוע 12 יש צורך להיעזר במכשור נוסף להוצאת חלקי היריון מתוך הרחם.

בסיומה של הפעולה מוודאים את ניקיון חלל הרחם על ידי ביצוע גרידה עדינה. בסיום הפעולה נהוג לבצע בדיקת אולטרא סאונד על מנת לודא שאכן כל תוכן ההריון יצא.

ההליך כולו נעשה, כאמור, תחת הרדמה ואינו כרוך בכאב. בסיומו מוחדרים נרות נגד כאב לפי הטבעת ולכן כשאת מתעוררת ייתכנו אמנם כאבי בטן, אך הם לרוב קלים. שעתיים לאחר סיום הפעולה תשוחררי לביתך (לפי הנחיות משרד הבריאות חובה שמלווה יבוא לשחרר אותך מבית החולים). לרוב אין כאבים אחרי הפעולה ולעיתים יש מעט כאבים דמויי ווסת שנמשכים בדרך כלל כיומיים-שלושה. עם השיחרור תקבלי כדורי אנטיביוטיקה מונעת למספר ימים.

היתרון בפעולה הוא שההליך אינו כרוך בכאב, מתבצע בפגישה אחת בבית החולים כולל הועדה להפסקת הריון ודורש רק ביקורת אחת אחרי שבועיים אצל הרופא.

סיבוכים אפשריים כוללים ניקוב הרחם בעת הפעולה , דבר שיכול להצריך ניתוח לתפירת הפגם ברחם, הדבקויות בחלל הרחם ופגיעה בפריון עתידי במיוחד אם בוצעה גרידה אגרסיבית מדי, זיהום וסיבוכי הרדמה נדירים. קיים גם סיכוי להשארות שאריות בחלל אך זהו תרחיש משמעותית פחות שכיח מאשר בהפלה תרופתית.

רצוי לבצע את ההליך אצל רופא מנוסה כדי להוריד למינימום את הסיכוי לסיבוכים.

לד"ר עמוס בר יש 30 שנות נסיון!

צלצלי 0544522679 או 03-6994804 לקביעת תור לפנוי תוכן הרחם בשאיבה או בכדורים.
במקרי הפלה בוששת ביטוח פרטי יכול לכסות את רוב או את כל עלות הפעולה.

bottom of page